Hikvision 7616NI-Q2 16CH NVR
₨ 27,500 Original price was: ₨ 27,500.₨ 27,000Current price is: ₨ 27,000.
Hikvision 7600 Series Network Video Recorder, 16 Ch. NVR, Upto 8MP Recording Resolution, 160 Mbps/80 Mbps Incoming/Outgoing Bandwidth, 4K HDMI and 1080p VGA Output Resolution, Upto H.265+ Video Compression, Two-way Audio, 2 SATA Interfaces for Upto 6TB Capacity, 1 RJ-45 and 2 USB Interfaces, 12VDC.
Hikvision 7616NI-Q2 16CH NVR
IP Video Input
Up to 16 IP cameras can be connected
Decoding Format
Supports H.265+/H.265/H.264+/H.264 Video formats
Interface
2 SATA interface connectable for recording and backup
Bandwidth
Incoming bandwidth: 160 Mbps
Outgoing bandwidth: 80 Mbps
Video Output
VGA/HDMI Output
Decoding Capacity
1-ch @ 8 MP / 4-ch @ 1080p
Resolution
Live view, storage, and playback of the connected camera at up to 8 MP resolution
Smart Function
Centralized management of IP cameras
VCA detection alarm
| Video/Audio input | |
| IP video input | 16-ch |
| Up to 8 MP resolution | |
| Two-way audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 k Ω) |
| Network | |
| Incoming bandwidth | 160 Mbps |
| Outgoing bandwidth | 80 Mbps |
| Video / Audio output | |
| Recording resolution | 8 MP / 6 MP / 5 MP / 4 MP / 3 MP / 1080p / UXGAÂ / 720p / VGA / 4CIF / DCIF / 2CIF / CIF / QCIF |
| HDMI output resolution | 1-ch, 4K (3840 Ă— 2160)/30Hz, 1920 Ă— 1080p/60Hz, 1600 Ă— 1200/60Hz, 1280 Ă— 1024/60Hz, 1280 Ă— 720/60Hz, 1024 Ă— 768/60Hz |
| VGA output resolution | 1-ch, 1920 Ă— 1080p/60Hz, 1280 Ă— 1024/60Hz, 1280 Ă— 720/60Hz, 1024 Ă— 768/60Hz |
| Audio output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Decoding | |
| Decoding format | H.265 / H.265+ / H.264 / H.264+ / MPEG4 |
| Live view / Playback resolution | 8 MP / 6 MP / 5 MP / 4 MP / 3 MP / 1080p / UXGA / 720p / VGA / 4CIF / DCIF / 2CIF / CIF / QCIF |
| Synchronous playback | 16-ch |
| Capability | 1-ch @ 8 MP / 4-ch @ 1080p |
| Network management | |
| Network protocols | TCP/IP, DHCP, Hik-Connect, DNS, DDNS, NTP, SADP, SMTP, NFS, iSCSI, UPnPâ„¢, HTTPS |
| Hard disk | |
| SATA | 2 SATA interface |
| Capacity | Up to 6TB capacity for each disk |
| External interface | |
| Network interface | 1, RJ-45 10 / 100 / 1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| USB interface | 2 Ă— USB 2.0 |
| General | |
| Power supply | 12 VDC |
| Power | ≤ 40W |
| Consumption (without hard disk) | ≤ 15 W |
| Working temperature | -10 to +55º C (+14 to +131º F) |
| Working humidity | 10 to 90 % |
| Dimensions (W Ă— D Ă— H) | 385 Ă— 315Ă— 52 mm (15.2″ Ă— 12.4″ Ă— 2.0″) |
| Weight(without hard disk) | ≤ 1.8 kg (2.2 lb) |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
HIKVISION 2MP COLORVU OUTDOOR DS-2CE10DF0T-PF
Resolution
High quality imaging with 2 MP (1920 Ă— 1080) resolutionColorVu Camera
2 MP ColorVu Fixed Mini Bullet CameraWhite Light
Up to 20m white light distance for Bright Night ImagingFunction
Brightness, Mirror, Sharpness, Anti-Banding, Smart LightFrame Rate
1080p@25fpsSmart Features
Digital WDR, BLC, HLC, GlobalVideo Output Mode
Switchable TVI/AHD/CVI/CVBSProtection Level
IP67 WeatherproofHIKVISION 2MP DUAL LIGHT WITH AUDIO DS-2CE16D0T-LPFS
Dual Light Audio Camera
Hikvision DS-2CE16D0T-LPFS 2MP Dual Light Audio Fixed Mini Bullet CameraIR Range
Up to 25m IR distance for bright night imagingFrame Rate
TVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps AHD: 1080P@30fps, 1080P@25fpsWhite Light
Up to 20m white light distance for bright night imagingAudio
Built-in Microphone, Transmits audio over the coaxial cableProtection Level
Water and dust resistant (IP67)HIKVISION 2MP TURBO HD DS-2CE76D0T-ITPF
Resolution
2MP (1920 Ă— 1080 resolution)Â Â Indoor Fixed Turret CameraIR Range
EXIR 2.0: advanced infrared technology with 20m IR distanceFrame Rate
TVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps CVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps AHD: 1080P@30fps, 1080P@25fpsSmart Features
DWDR/BLC/HLC, AGC, Day & Night ModeVideo Output Mode
4 in 1 (4 signals switchable TVI/AHD/CVI/CVBS)Field Of View
Horizontal FOV: 101° Vertical FOV:60° Diagonal FOV: 122°HIKVISION 4 CHANNEL DVR 7104HGHI-K1
Hikvision DS-7104HGHI-K1 4 Ch 1080p Mini 1U H.265 DVR, H.265 pro+ compression, Encoding ability up to 1080p Lite @ 15 fps, 5 signals input adaptively (HDTVI/AHD/CVI/CVBS/IP), 1-ch (up to 5-ch) IP Camera can be connected on Enhanced IP Mode, Audio Input/Output, Total Bandwidth: 64Mbps, 1 SATA interface (Up to 4 TB capacity for each disk), 12 VDC, 1.5 A.
HIKVISION 5MP TURBO AUDIO FIXED DS-2CE76H0T-ITPFS
Resolution
5MP (2560 Ă— 1944Â Resolution)Â Audio Fixed Turret Turbo HD CameraIR Range
 Smart IR, up to 20m IR distanceBuilt-in Mic
Audio over Coaxial Cable, Built-in MicFrame Rate
TVI: 5MP@20fps, 4MP@30fps, 4MP@25fps, 1080P@30fps, 1080P@25fps CVI: 4MP@30fps, 4MP@25fps AHD: 5MP@20fps, 4MP@30fps, 4MP@25fpsSmart Features
DWDR/BLC/HLC/Global, 2D DNR, AGC, Day & Night ModeVideo Output Mode
4 in 1 Video Output (Switchable TVI/AHD/CVI/CVBS)Function
Brightness, Sharpness, Mirror, Smart IRField Of View
Horizontal FOV: 85.5° Vertical FOV:  63.7° Diagonal FOV: 110.7°HIKVISION DS-2CD1043G0E-I CAMERA
- Resolution: 2MP (2560x1440p) Full HD
- IR Range:Â Up to 30m
- Frame Rate: 20fps@(2560Ă—1440, 2304Ă—1296, 1920Ă—1080, 1280Ă—720)
- Video Compression: Main stream – H.265/H.264, Sub stream – H.265/H.264/MJPEG
- Alarms Trigger:Â Motion detection, video tampering alarm, illegal login
- General Functions:Â Motion Detection, Privacy Mask
- Smart Features: DWDR, 3D DNR, BLC, HLC
- Protection Level:Â IP67 Weatherproof
- Power:Â Supports PoE (Power over Ethernet)
Hikvision DS-7608NI-Q2 NVR
Network Video Recorder
- H.265+/H.265/H.264/H.264+ video formats
- Connectable to the third-party network cameras
- Up to 16 IP cameras can be connected
- Recording at up to 8 MP resolution
- Supports live view, storage, and playback of the connected camera at up to 8 MP resolution
- HDMI and VGA independent outputs Â

Reviews
There are no reviews yet.