Hikvision 7616NI-K1 16 CH NVR
₨ 31,500 Original price was: ₨ 31,500.₨ 31,000Current price is: ₨ 31,000.
Hikvision DS-7600 Series 16-ch NVR, 16-ch IP Camera Input, 160 Mbps Incoming Bandwidth, 80 Mbps Outgoing Bandwidth, 1 HDMI/VGA Output Interface, 1-ch Audio Output, Upto 8MP Recording Resolution, H.265+ Decoding Format, 1 SATA Interfaces Up To 6TB Capacity Each HDD, 2 USB Interfaces, 1U chassis.
Hikvision 7616NI-K1 16 CH NVR
IP Video Input
Up to 16 IP cameras can be connected
Decoding Format
Supports H.265+/H.265/H.264+/H.264 Video formats
Decoding Capacity
1-ch @ 8 MP / 4-ch @ 1080p
Bandwidth
Incoming bandwidth: 160 Mbps
Outgoing bandwidth: 80 Mbps
Video Output
VGA/HDMI Output
SATA Interface
1 SATA interface connectable for recording and backup
Resolution
Live view, storage, and playback of the connected camera at up to 8 MP resolution
Smart Function
Centralized management of IP cameras
VCA detection alarm
| Video/Audio input | |
| IP video input | 16-ch |
| Up to 8 MP resolution | |
| Two-way audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 k Ω) |
| Network | |
| Incoming bandwidth | 160 Mbps |
| Outgoing bandwidth | 80 Mbps |
| Video/Audio output | |
| Recording resolution | 8 MP / 6 MP / 5 MP / 4 MP / 3 MP / 1080p / UXGA / 720p / VGA / 4CIF / DCIF / 2CIF / CIF / QCIF |
| HDMI output resolution | 1-ch, 4K (3840 × 2160) / 30Hz, 1920 × 1080p / 60Hz, 1600 × 1200 / 60Hz, 1280 × 1024 / 60Hz, 1280 × 720 / 60Hz, 1024 × 768 / 60Hz |
| VGA output resolution | 1-ch, 1920 × 1080p / 60Hz, 1280 × 1024 / 60Hz, 1280 × 720 / 60Hz, 1024 × 768 / 60Hz |
| Audio output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Decoding | |
| Decoding format | H.265 / H.265+ / H.264 / H.264+ / MPEG4 |
| Live view / Playback resolution | 8 MP / 6 MP / 5 MP / 4 MP / 3 MP / 1080p / UXGA / 720p / VGA / 4CIF / DCIF / 2CIF / CIF / QCIF |
| Synchronous playback | 16-ch |
| Capability | 1-ch @ 8 MP / 4-ch @ 1080p |
| Network management | |
| Network protocols | TCP/IP, DHCP, Hik-Connect, DNS, DDNS, NTP, SADP, SMTP, NFS, iSCSI, UPnP™, HTTPS |
| Hard disk | |
| SATA | 1 SATA interface |
| Capacity | Up to 6TB capacity for each disk |
| External interface | |
| Network interface | 1, RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| USB interface | 2 × USB 2.0 |
| General | |
| Power supply | 12 VDC |
| Power | ≤ 18W |
| Consumption (without hard disk) | ≤ 10 W |
| Working temperature | -10 to +55º C (+14 to +131º F) |
| Working humidity | 10 to 90 % |
| Chassis | 1U chassis |
| Dimensions (W × D × H) | 315 × 240 × 48 mm (12.4″ × 9.4″ × 1.9″) |
| Weight(without hard disk) | ≤ 1 kg (2.2 lb) |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
HIKVISION 2MP OUTDOOR IP CAMERA DS-2CD1023G0E-I
- Resolution: 2MP (1920x1080p) Full HD
- IR Range: Up to 30m
- Frame Rate: 25fps@(1920x1080, 1280x960, 1280x720)
- Video Compression: Main stream - H.265/H.264, Sub stream - H.265/H.264/MJPEG
- Alarms Trigger: Motion detection, video tampering alarm, illegal login
- General Functions: Motion Detection, Privacy Mask
- Smart Features: DWDR, 3D DNR, BLC, ROI
- Protection Level: IP67 Weatherproof
- Power: Supports PoE (Power over Ethernet)
HIKVISION 2MP TURBO HD DS-2CE16D0T-ITPF
Resolution
2MP Fixed Mini Bullet CameraIR Range
Smart IR, up to 25 m IR distanceFrame Rate
TVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps, CVI: 1080P@30fps, 1080P@25fpsSmart Features
DWDR, BLC, 2D-DNR, Day & Night with ICRVideo Output Mode
4 in 1 video output (switchable TVI/AHD/CVI/CVBS)Protection Level
Water and dust resistant (IP67)HIKVISION 2MP TURBO HD OUTDOOR DS-2CE16DOT-EXIPF
HIKVISION 4 CHANNEL DVR 7104HGHI-K1
Hikvision DS-7104HGHI-K1 4 Ch 1080p Mini 1U H.265 DVR, H.265 pro+ compression, Encoding ability up to 1080p Lite @ 15 fps, 5 signals input adaptively (HDTVI/AHD/CVI/CVBS/IP), 1-ch (up to 5-ch) IP Camera can be connected on Enhanced IP Mode, Audio Input/Output, Total Bandwidth: 64Mbps, 1 SATA interface (Up to 4 TB capacity for each disk), 12 VDC, 1.5 A.
HIKVISION 5MP DUAL LIGHT WITH AUDIO DS-2CE16K0T-LPFS
Dual Light Audio Camera
Hikvision DS-2CE16K0T-LPFS 3K Dual Light Audio Fixed Mini Bullet CameraIR Range
Up to 25m IR distance for bright night imagingFrame Rate
3K@20 fps, 4 MP@25 fps/30 fps, 1080p@25 fps/30 fpsWhite Light
Up to 20m white light distance for bright night imagingAudio
Built-in Microphone, Transmits audio over the coaxial cableProtection Level
Water and dust resistant (IP67)HIKVISION 5MP OUTDOOR BULLET DS-2CE16H0T-ITPF
Resolution
5 MP( 2560 × 1944 ) bullet cameraIR Range
Up to 20 m with EXIR 2.0 TechnologyFrame Rate
5 MP@20fps, 4 MP@25fps, 1080p@25fpsSmart Features
DWDR, BLC, Day & Night Mode, DNRVideo Output Mode
TVI/AHD/CVI/CVBSProtection Level
IP67 WeatherproofHikvision DS-7608NI-K1 NVR
Hikvision DS-7608NI-Q2 NVR
Network Video Recorder
- H.265+/H.265/H.264/H.264+ video formats
- Connectable to the third-party network cameras
- Up to 16 IP cameras can be connected
- Recording at up to 8 MP resolution
- Supports live view, storage, and playback of the connected camera at up to 8 MP resolution
- HDMI and VGA independent outputs

Reviews
There are no reviews yet.