Hikvision 7616Ni-K2 16 CH NVR
₨ 35,500 Original price was: ₨ 35,500.₨ 35,000Current price is: ₨ 35,000.
Hikvision DS-7600 Series 16-ch NVR, 16-ch IP Camera Input, 160 Mbps Incoming Bandwidth, 160 Mbps Outgoing Bandwidth, 1 HDMI/VGA Output Interface, 1-ch Audio Output, Upto 8MP Recording Resolution, H.265+ Decoding Format, 2 SATA Interfaces Up To 10TB Capacity Each HDD, 4/1 Alarm I/O, 2 USB Interfaces.
Hikvision 7616Ni-K2 16 CH NVR
IP Video Input
Up to 16 IP cameras can be connected
Decoding Format
Supports H.265+/H.265/H.264+/H.264 Video formats
Bandwidth
Incoming bandwidth: 160 Mbps, Outgoing bandwidth: 160 Mbps
Interface
2 SATA interface connectable for recording and backup
Alarm In/Out: 4/1
Video Output
VGA/HDMI Output
Decoding Capacity
2-ch @ 8 MP (25fps) / 4-ch @ 4MP (30fps) / 8-ch @ 1080p (30fps)
Smart Function
Centralized management of IP cameras, VCA detection alarm
Resolution
Live view, storage, and playback of the connected camera at up to 8 MP resolution
| Video/Audio input | |
| IP video input | 16-ch |
| Up to 8 MP resolution | |
| Two-way audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 k Ω) |
| Network | |
| Incoming bandwidth | 160 Mbps |
| Outgoing bandwidth | 160 Mbps |
| Video / Audio output | |
| Recording resolution | 8 MP / 6 MP / 5 MP / 4 MP / 3 MP / 1080p / UXGAÂ / 720p / VGA / 4CIF / DCIF / 2CIF / CIF / QCIF |
| HDMI output resolution | 4K (3840 Ă— 2160)/30Hz, 2K (2560 Ă— 1440)/60Hz, 1920 Ă— 1080/60Hz, 1600 Ă— 1200/60Hz, 1280 Ă— 1024/60Hz, 1280 Ă— 720/60Hz, 1024 Ă— 768/60Hz |
| VGA output resolution | 1920 Ă— 1080/60Hz, 1280 Ă— 1024/60Hz, 1280 Ă— 720/60Hz, 1024 Ă— 768/60Hz |
| Audio output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Decoding | |
| Decoding format | H.265 / H.265+ / H.264 / H.264+ / MPEG4 |
| Live view / Playback resolution | 8 MP / 6 MP / 5 MP / 4 MP / 3 MP / 1080p / UXGA / 720p / VGA / 4CIF / DCIF / 2CIF / CIF / QCIF |
| Synchronous playback | 16-ch |
| Capability | 2-ch @ 8 MP (25fps) / 4-ch @ 4MP (30fps) / 8-ch @ 1080p (30fps) |
| Network management | |
| Network protocols | TCP/IP, DHCP, Hik-Connect, DNS, DDNS, NTP, SADP, SMTP, NFS, iSCSI, UPnPâ„¢, HTTPS |
| Hard disk | |
| SATA | 2 SATA interface |
| Capacity | Up to 6TB capacity for each disk |
| External interface | |
| Network interface | 1, RJ-45 10 / 100 / 1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| USB interface | Front panel: 1 Ă— USB 2.0;
Rear panel: 1 Ă— USB 3.0 |
| Alarm in/out | 4/1 |
| General | |
| Power supply | 12 VDC |
| Power | ≤ 40W |
| Consumption (without hard disk) | ≤ 15 W |
| Working temperature | -10 to +55º C (+14 to +131º F) |
| Working humidity | 10 to 90 % |
| Dimensions (W Ă— D Ă— H) | 385 Ă— 315Ă— 52 mm (15.2″ Ă— 12.4″ Ă— 2.0″) |
| Weight(without hard disk) | ≤ 1 kg (2.2 lb) |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
HIKVISION 2MP TURBO FIXED AUDIO DS-2CE76D0T-ITPFS
Resolution
2MP (1920 Ă— 1080 resolution)Â Audio Indoor Fixed Turret CameraIR Range
EXIR 2.0: advanced IR technology with 20m IR distanceBuilt-in Mic
Audio over Coaxial Cable, Built-in MicFrame Rate
TVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps AHD: 1080P@30fps, 1080P@25fps CVI: 1080P@30fps, 1080P@25fpsSmart Features
DWDR/BLC/HLC/Global, 2D DNR, AGC, Day & Night ModeVideo Output Mode
4 in 1 (4 signals switchable TVI/AHD/CVI/CVBS)Function
Brightness, Sharpness, Mirror, Smart IRField Of View
Horizontal FOV: 106.4° Vertical FOV: 57.9° Diagonal FOV: 124.6°HIKVISION 2MP TURBO HD OUTDOOR DS-2CE16DOT-EXIPF
HIKVISION 5MP DUAL LIGHT WITH AUDIO DS-2CE16K0T-LPFS
Dual Light Audio Camera
Hikvision DS-2CE16K0T-LPFS 3K Dual Light Audio Fixed Mini Bullet CameraIR Range
Up to 25m IR distance for bright night imagingFrame Rate
3K@20 fps, 4 MP@25 fps/30 fps, 1080p@25 fps/30 fpsWhite Light
Up to 20m white light distance for bright night imagingAudio
Built-in Microphone, Transmits audio over the coaxial cableProtection Level
Water and dust resistant (IP67)Hikvision DS-7108NI-Q1/M NVR
Hikvision DS-7604NI-K1 NVR
Hikvision DS-7604NI-Q1 NVR
Hikvision DS-7608NI-Q1 NVR
Hikvision DS-7608NI-Q2 NVR
Network Video Recorder
- H.265+/H.265/H.264/H.264+ video formats
- Connectable to the third-party network cameras
- Up to 16 IP cameras can be connected
- Recording at up to 8 MP resolution
- Supports live view, storage, and playback of the connected camera at up to 8 MP resolution
- HDMI and VGA independent outputs Â

Reviews
There are no reviews yet.