DAHUA 2MP HFW-1200-EMP-A Analog Camera
₨ 6,400
DAHUA HFW 1200 EMP-A Analog Camera
2MP HDCVI IR Eyeball Camera without Audio
- MPN: DH-HAC-HDW1200EMP
- Model: Dahua HAC-HDW1200EMP
- Built-in mic
- IP67, DC12V
- Max 30fps@1080P
- Max. IR length 50m, Smart IR
Description
| General | ||
| Casing | Aluminium | |
| Dimensions | Φ106mm×93.7mm (Φ4.17″×3.69″) | |
| Weight | 0.44 Kg | |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0° ~ 360° Tilt: 0° ~ 78° Rotation: 0° ~ 360° |
| Operating Conditions | -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F) / Less than 95% RH | |
| Storage Conditions | -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F) / Less than 95% RH | |
| Power Supply | 12V DC ±30% | |
| Power Consumption | Max 4.2W (12V DC, IR on) | |
| Camera | ||
| Image Sensor | 1/2.7″ CMOS | |
| Effective Pixels | 1920(H)×1080(V), 2MP | |
| Scanning System | Progressive | |
| Electronic Shutter Speed | PAL: 1/25~1/100000s NTSC: 1/30~1/100000s |
| Minimum Illumination | 0.02Lux/F1.85, 30IRE, 0Lux IR on | |
| S/N Ratio | More than 65dB | |
| IR Distance | Up to 50m (164feet) | |
| IR On/Off Control | Auto / Manual | |
| IR LEDs | 1 | |
| Lens | ||
| Lens Type | Fixed lens / Fixed iris | |
| Mount Type | Board-in | |
| Focal Length | 3.6mm | |
| Max Aperture | F1.85 | |
| Angle of View | H: 87.5° (103°, 54.7°) | |
| Close Focus Distance | 500mm (900mm, 2000mm) 19.69” (35.43″, 78.74”) |