EZVIZ C1C WIFI Camera
₨ 6,000
EZVIZ C1C-B 1080P H.265 COMPACT WIFI CAMERA
Ezviz C1C-B 2MP Smart Home Wi-Fi Camera
- Version: E0-1E2WF, 1/3″ Progressive Scan CMOS, 0.5 Lux @(F2.2, AGC ON), 0 Lux with IR, 3D DNR, IR 12m, 1920×1080,
- Max:25fps; Self-Adaptive during network transmission, H.265, Main Profile,
- Max bitrate: 1Mbps, Wi-Fi 2.4GHz, Motion detection, two-way talk, Anti-Flicker, Dual-Stream, Heart Beat, Mirror Image, Password Protection, Watermark, Micro SD card slot (Max. 256G), -10ºC ~ 45ºC ( 14°F to 113 °F ), Humidity 95% or less ( non-condensing), DC 5V/1A.
EZVIZ C1C WIFI Camera
2MP, 1080P H.265 COMPACT WIFI CAMERA
Camera
| Image Sensor | 1/3″ Progressive Scan CMOS |
| Shutter Speed | Self-adaptive shutter |
| Lens | 2.8 mm, view angle: 108° (Diagonal), 91° (Horizontal), 50° (Vertical) |
| Minimum Illumination | 0.5 Lux @(F2.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Lens Mount | M12 |
| Day & Night | IR-cut filter with auto-switching |
| DNR | 3D DNR |
| Night Vision | 12 m |
Video and Audio
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Frame Rate | Max: 25 fps; Self-Adaptive during network transmission |
| Video Compression | H.265 |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bit Rate | Ultra-HD; Hi-Def; Fluent. Adaptive bit rate. |
| Audio Bit Rate | Self-Adaptive |
| Max. Bitrate | 1 Mbps |
Function
| Smart Alert | Motion detection |
| Two-way Talk | Supports |
| General Function | Anti-Flicker, Dual-Stream, Heart Beat, Mirror Image, Password Protection, Watermark |
Network
| Standard | IEEE802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Frequency Range | 2.4 GHz ~ 2.4835 GHz |
| Channel Bandwidth | Supports 20 MHz |
| Security | 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Transmission Rate | 11b: 11 Mbps, 11g: 54 Mbps, 11n: 72 Mbps |
| Wi-Fi Pairing | AP pairing |
| Protocol | EZVIZ cloud proprietary protocol |
| Interface Protocol | EZVIZ cloud proprietary protocol |
Storage
| Local Storage | MicroSD card slot (Max. 256 GB) |
| Cloud Storage | EZVIZ Cloud Storage |
General
| Operating Conditions | -10 ºC ~ 45 ºC (14 °F ~ 113 °F ), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | DC 5V / 1A |
| Power Consumption | MAX. 3.0 W |
| Dimensions | 63 × 63 × 103 mm (2.48 × 2.48 × 4.06 inch) |
| Packaging Dimensions | 91.5 × 87.5 × 149 mm (3.60 × 3.44 × 5.87 inch) |
| Net Weight | 83 g (2.93 oz) |
| Weight (With Package) | 310 g (10.93 oz) |
Certificates
| Certifications: | FCC / UL / CE / RoHS / WEEE / REACH |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Bulb Light Wifi V380 Camera
- 360 degrees panoramic view
- Support Motion detection
- Advanced e-PTZ on split video.
- Simultaneous multi H.264 streams support
- iPhone and Android apps available for remote viewing
- Plug & Play smart access without IP setting via routers;
- Support paging browsing, automatic round tour
- Support digital zoom on preview & playback;
- Very easy for operation & installation
EZVIZ C6N WIFI CAMERA
Wi-Fi PT Camera
EZVIZ C6N 1080p Smart Home Wi-Fi PT CameraView from Anywhere
Always stay with that matters most to you from anywhere, anytime.Smart IR
Smart Night Vision with Smart IR (up to 10m / 33ft.)Smart tracking
When it detects a moving object, the C6N is smart enough to automatically track its motion while alerting you with an image in real-time.PT Camera
Motorized Pan and Tilt 360° Visual CoverageMotion Detection
AI-powered person detection.Two Way Audio
With High-fidelity speaker & microphone Talk, as if you were there.Storage
Supports MicroSD Cards (up to 256 GB)EZVIZ C6W WIFI Camera
EZVIZ C8C WIFI Camera
EZVIZ C8C Lite WIFI Camera
Ezviz C8C Wi-Fi Outdoor PT Camera, 1/2.7" Progressive Scan CMOS, 4mm Lens, Pan/Tilt, Motorized Pan & Tilt for 360° Visual Coverage, AI-Powered Person Detection, Color Night Vision, Audio Recording, 3D DNR, DWDR, BLC, Supports MicroSD Card Storage (up to 256 GB), H.265 Video Technology, Black & White Night : 30 m / 100 ft, DC 12V / 1A, IP65 Dust and Water Protection.

Reviews
There are no reviews yet.