DAHUA NVR DH-1108-8P Built in POE
8-channel NVR Video Recorder Dahua DHI-NVR1108HS-8P-S3/H
- Suitable for 8 IP cameras up to 6 megapixel
- 3072×2048 Full HD resolution
- Standard motion detection with multiple zones and 6 levels adjustable sensitivity
- H.265+
- Audio from IP camera possible via the network
- Free PC software and iOS and Android app
- Webserver
- Bitrate is max. 40 Mb/s
- Works with IP cameras of other brands (ONVIF)
- HDMI/VGA output
- 8 PoE 802.3af / at RJ45 ports with a maximum budget of 72W
- English firmware
Categories: Dahua, Dahua NVR, PoE Switch
Description
DAHUA NVR DH-1108-8P Built in POE
8-channel NVR Video Recorder Dahua DHI-NVR1108HS-8P-S3/H
Specification
| Device Type | video recorder |
| Connection type | wired |
| DVR type | network |
| Video standard | IP |
| Record resolution | 8 Mpx |
| Recording speed | 1 channel – 8 MP (30 fps), 4-channel – 1080P (30 fps) |
| Number of channels | 8 |
| Number of analog cameras | no |
| Number of IP cameras | 8 |
| Video inputs | no |
| Video output | no |
| Audio inputs | 1xRCA |
| Audio outputs | 1xRCA |
| Incoming Bandwidth | 80 Mbps |
| Network Interface | 1 RJ-45 порт (10/100/1000Mbps), HTTP, HTTPS, TCP/IP, IPv4, IPv6, RTSP, UDP, NTP, DHCP, DNS, P2P |
| Alarm Inputs-Outputs | no |
| Alarm inputs | no |
| Alarm outputs | no |
| Video compression | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| CPU | embedded processor |
| Streaming | 1 stream |
| Recording modes | constant / schedule / motion detection / alarm |
| Maximum number of users | no data |
| Mobile applications | iOS, Android |
| Number of HDD | 1 |
| HDD type | SATA up to 8 TB |
| HDD storage capacity | 8 TB |
| RAID | no |
| PoE support | yes |
| PoE ports | 8 |
| PoE type | no data |
| Wi-Fi support | no |
| HDMI port | 1 |
| VGA output | 1 |
| USB port | 2xUSB 2.0 |
| eSata | no |
| RS-232 | no |
| RS-485 | no |
| Intended for use | home, house, office, store, warehouse, production |
| Compatibility | ONVIF (profile T/profile S/profile G), CGI, SDK |
| Operating voltage | 52V DC |
| Consumption | 10 W |
| Dimensions (WхHхD) | 260x225x48 mm |
| Body color | black |
| Body material | metal |
| Weight | 840 g |
| Temperature range | -10…+40°C |
| Producing country | China |
| Device class | middle |
Reviews (0)
Be the first to review “DAHUA NVR DH-1108-8P Built in POE” Cancel reply
Shipping & Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
DAHUA 16 channel Dh-XVR 5116HS-13 XVR
₨ 35,500
DAHUA 5116HS-S2 XVR
16 Channel WizSense Digital Video Recorder
- H.265+/H.265 dual-stream video compression
- Supports HDCVI/AHD/TVI/CVBS/IP video inputs
- Max 24 channels IP camera inputs, each channel up to 6MP; Max 128 Mbps incoming bandwidth
- Up to 2 channels video stream ( analog channel ) Perimeter Protection
- Up to 16 channels video stream ( analog channel ) SMD Plus
- Up to 2 channels video stream (analog channel ) human face recognition
- IoT & POS functionalities
DAHUA 2MP B1A21P Bullet Camera
DAHUA 2MP T1A21P Dome Camera
DAHUA 5MP B1A51P Analog Camera
₨ 6,200
Dahua Camera Price in Islamabad
DAHUA DH-IPC-HDW1230T1-S4 IP Camera
DH-IPC-HDW1230T1-S4 2MP Entry IR Fixed-Focal Eyeball Network Camera
- 2MP, 1/2.7” CMOS image sensor, low illuminance, high image definition
- Outputs max. 2MP (1920 × 1080) @25/30 fps
- H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate
- Built-in IR LED, max. IR distance: 30 m
- ROI, SMART H.264/H.265, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments
- Rotation mode, DWDR, 3D DNR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
- Abnormality detection: Motion detection, video tampering, network disconnection, IP conflict, illegal access
- 12V DC/PoE power support
- IP67 protection
DAHUA PFS4210-8GT-DP POE Switch
PFS4210-8GT-DP
- Layer 2 managed industrial PoE switch
- Supports IEEE802.3af/at and Hi-PoE (60W) standard
- Supports STP/RSTP/MSTP for network redundancy
- Supports rich L2 features including VLAN, Link Aggregation, IGMP Snooping, ROMN, ACL, QoS, etc
- Supports Web, SNMP and CLI management
- IP40 full metal enclosure, fully-sealed and dustproof design
- Dual power input for power redundancy
- Wide working temperature: -40°~+75°C
DAHUA Xvr 8 channel DH-XVR-1B08-i 2MP
DAHUA 1B08-i XVR
8 Channel Penta-brid 1080N/720P Cooper 1U Digital Video Recorder
- H.265+/H.265 dual-stream video compression
- Supports HDCVI/AHD/TVI/CVBS/IP video inputs
- Max 6/12 channels IP camera inputs, each channel up to 6MP
- Max 24/48Mbps incoming bandwidth
- Long transmission distance over coax cable
- Supports 1 SATA HDD, up to 6TB
- Smart Search and Intelligent Video System
- P2P Live View Mobile Application

Reviews
There are no reviews yet.