DAHUA 8 PORT POE DH-PFS3010-8ET-96 POE Switch
₨ 13,000 Original price was: ₨ 13,000.₨ 11,500Current price is: ₨ 11,500.
PFS3010-8ET-96
10-Port Unmanaged Desktop Switch with 8-Port PoE
The parameters and datasheets below can only be applied to V2.0 (version 2.0)
- Intelligent PoE
- 8-pin assignment PoE power supply
- Long distance PoE
- PoE watchdog
- Wide working temperature
Categories: Dahua, PoE Switch
Tag: POE Switch
Description
Hardware Data Transmission Port Port 1–8: 8 × RJ-45 10/100 Mbps (PoE)
Port 9-10: 2 × RJ-45 10/100/1000 Mbps (Uplink)Power Supply 48 V – 57 V DC Operaing Temperature –10 °C to +55 °C (+14°F to +131°F) Operating Humidity 5% – 95% (RH) Storage Temperature –20 °C to +70 °C (–4°F to +158°F) Storage Humidity 5% – 95% (RH) Power Consumption Idling: 3 W
Full load: 96 WPerformance Capacity 5.60 Gbps Packet Forwarding Rate 4.17 Mpps Packet Buffer Memory 4 Mbit MAC Table Size 8K Communication Standard IEEE802.3/IEEE802.3u/IEEE 802.3ab/IEEE802.3x PoE PoE Standard IEEE802.3af; IEEE802.3at; Hi-PoE; IEEE802.3bt PoE Power 96 W Power Consumption Management Yes PoE Pin Assignment 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-) Long Distance PoE 250 m long distance PoE transmission PoE Watchdog Yes General Statics Protection Air discharge: 8 kV
Contact discharge: 6 kVThunder-proof Common mode: 4 kV
Differential mode: 2 kVNet Weight 0.50 kg (1.10 lb) Gross Weight 1.32 kg (2.91 lb) Product Dimensions 190 mm × 100 mm × 30 mm (7.48″ × 3.94″ × 1.18″)