Hikvision 7632nxi-k2
- PRO Range
- NVR Recorder 32 CH IP | Switch 16 CH PoE 200 W
- Maximum resolution 12Mpx@2ch : Alarms : Audio
- Bandwidth 256 Mbps | Supports 2 hard disks
- Motion detection 2.0 | Face Recognition
Categories: Hikvision, Hikvision NVR
Description
Hikvision 7632nxi-k2
| Brand | Hikvision |
| Range | PRO |
| Inputs for IP cameras | LAN port up to 32 channels |
| Power over Ethernet | Switch of 16 PoE IEEE802.3af/at ports [%VAR%] (max. 200 W) |
| IP compatible cameras | HIKVISION (native protocol), ONVIF |
| Bidirectional audio | 1 RCA input / 1 RCA output |
| Video outputs | 1xHDMI 4K, 1xVGA independent |
| Video compression format | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Display resolution | HDMI: 3840×2160, 2560×1440, 1920×1080, 1600×1200, 1280×1024, 1280×720, 1024×768 VGA: 1920×1080, 1280×1024, 1280×720 |
| Total bandwidth | 256 Mbps downstream / 160 Mbps upstream |
| Stream Type | Video / Video + Audio |
| Main Stream recording | 12MP /8MP /6MP /5MP /4MP /3MP /1080P /UXGA /720P /VGA /4CIF /DCIF /2CIF /CIF /QCIF |
| Decoding capacity | With AI activated: 1CH@12MPx, 2CH@8MP, 4CH@4MP, 8CH@1080p With AI deactivated: 2CH@12MPx, 3CH@8MP, 6CH@4MP, 12CH@1080p |
| Simultaneous multifunction | Pentaplex: Live, Recording, Playback, Backup and Remote Access |
| Motion Detection | Motion detection 2.0 with classification of humans and vehicles applied in motion detection Available in all channels. |
| Facial recognition | Face Capture in 1 CH with a maximum resolution of 8 Mpx (Valid for cameras with HIKVISION or ONVIF protocol) Up to 4CH with Face Capture cameras up to 2 Mpx per channel (XX6G2/XX7G2) cameras) Storage 16 Libraries with up to 20.000 faces Comparison by match level (Success/Failure) or by strangers Searches by: Type of comparison, image stored in library or by name |
| Alarms | 4 inputs / 1 relay |
| Recording method | Manual, programmed, motion detection |
| External Backup | USB memory / HDD USB / CD-RW USB / DVR-RW USB |
| Remote access | Web Browser, Hik-Connect Smartphone App, PC Software iVMS-4200 and Hik-Central |
| Remote connections | 128 |
| Internal memory | 2 HDD SATA 3.5″ of up to 10 TB each (not included) |
| Communication | 1 x USB 2.0 front side, 1 x USB 2.0 rear side / 1 x RJ45 10/100M [%VAR%] (Ethernet) |
| Power | AC 100~240 V, ≤ 15 W (without HDD) |
| Operating temperature | -10ºC ~ 55ºC (10%-90% Humidity) |
| Dimensions / Weight | 52 (H) x 385 (W) x 315 (D) mm / 3 Kg (without HDD) |
Reviews (0)
Be the first to review “Hikvision 7632nxi-k2” Cancel reply
Shipping & Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
HIKVISION 2MP COLORVU INDOOR DS-2CE70DF0T-PF
Hikvision 2MP ColorVu Indoor Turret Camera, 2.8mm Fixed Lens, 1920 Ă— 1080 resolution, 24/7 color imaging with F1.0 aperture, Up to 20m white light distance, four switchable signals (TVI/AHD/CVI/CVBS), Digital WDR, Plastic, 12 VDC
Resolution
2MP (1920x1080p)Â ColorVu Indoor Fixed Turret CameraColorVu Camera
24/7 color imaging with F1.0 apertureSupplemental Light
Up to 20 m white light distance for bright night imagingFrame Rate
1080p@25fps/30fpsSmart Features
DWDR, 3D DNR, BLC, HLCVideo Output Mode
One port for four switchable signals (TVI/AHD/CVI/CVBS)HIKVISION 2MP TURBO HD DS-2CE76D0T-ITPF
Hikvision DS-2CE76D0T-ITPF 2MP Turbo Indoor Fixed Turret Camera, EXIR 2.0: advanced infrared technology with 20m IR distance, 4 in 1 (4 signals switchable TVI/AHD/CVI/CVBS), Day & Night with ICR, Digital WDR, 12 VDC.
Resolution
2MP (1920 Ă— 1080 resolution)Â Â Indoor Fixed Turret CameraIR Range
EXIR 2.0: advanced infrared technology with 20m IR distanceFrame Rate
TVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps CVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps AHD: 1080P@30fps, 1080P@25fpsSmart Features
DWDR/BLC/HLC, AGC, Day & Night ModeVideo Output Mode
4 in 1 (4 signals switchable TVI/AHD/CVI/CVBS)Field Of View
Horizontal FOV: 101° Vertical FOV:60° Diagonal FOV: 122°HIKVISION 2MP TURBO HD INDOOR DS-2CE76D0T-EXIPF
Resolution
2MP (1920 Ă— 1080 resolution)Â Indoor EXIR Fixed Turret Camera
IR Range
Up to 20m IR distance for bright night imaging
Protection
IP66 (Water & Dust Resistance)
Frame Rate
TVI:Â 1080p@25fps/30fps
AHD:Â 1080p@25fps/30fps
CVI:Â 1080p@25fps/30fps
Smart Features
DWDR, BLC, D-WDR, Day & Night with ICR
Video Output Mode
4 in 1 (4 signals switchable TVI/AHD/CVI/CVBS)
Function
Brightness, Sharpness, Mirror, Smart IR
Field Of View
Horizontal FOV: 102°
Vertical FOV: 55°
Diagonal FOV: 123°
HIKVISION 2MP TURBO HD OUTDOOR DS-2CE16DOT-EXIPF
Hikvision 2MP Outdoor EXIR Fixed Mini Bullet Camera, 1920 × 1080 resolution, 2MP CMOS Sensor, 3.6 mm fixed lens, 1080p@25fps, Up to 20m IR distance for bright night imaging, 1 pcs EXIR LEDs, Digital WDR, One port for four switchable signals (TVI/AHD/CVI/CVBS), Water and dust resistant (IP67).
Resolution
2MP Turbo Camera (1920 Ă— 1080)
IR Range
Up to 20m IR distance for Bright Night Imaging
Frame Rate
TVI:Â 1080p@25fps/30fps, AHD:Â 1080p@25fps/30fps
Smart Features
DWDR, BLC, 2D-DNR, Day & Night with ICR
Video Output Mode
Switchable TVI/AHD/CVI/CVBS
Protection Level
Water and dust resistant (IP66)
HIKVISION 5MP OUTDOOR BULLET DS-2CE16H0T-ITPF
Hikvision Turbo 5MP EXIR Bullet Camera, 5MP@20fps, 4MP@30fps (Default), Supports TVI/AHD/CVI/CVBS Output, ICR, 0.01 Lux, DWDR, DNR, 20m EXIR, Smart IR, IP67, OSD Menu UTC
Resolution
5 MP(Â 2560 Ă— 1944 )Â bullet cameraIR Range
Up to 20 m with EXIR 2.0 TechnologyFrame Rate
5 MP@20fps, 4 MP@25fps, 1080p@25fpsSmart Features
DWDR, BLC, Day & Night Mode, DNRVideo Output Mode
TVI/AHD/CVI/CVBSProtection Level
IP67 WeatherproofHikvision DS-7604NI-Q1 NVR
Hikvision DS-7608NI-K1 NVR
HIKVISION5MP TURBO AUDIO FIXED DS-2CE16H0T-ITPFS
Hikvision DS-2CE16H0T-ITPFS 5MP Turbo Audio Fixed Mini Bullet Camera, 2560 (H) Ă— 1944 (V), Transmit audio over coaxial cable, EXIR 2.0: advanced infrared technology with 25 m IR distance Water and dust resistant (IP67), 4 in 1 (4 signals switchable TVI/AHD/CVI/CVBS), Built-in Microphone, Water and dust resistant (IP67).

Reviews
There are no reviews yet.