Hikvision 1043 4 MP BULLET IP
₨ 12,200 Original price was: ₨ 12,200.₨ 12,000Current price is: ₨ 12,000.
Hikvision DS-2CD1043G0-I 4MP Fixed Bullet Network Camera, 4MP @ 20 fps, Focal Length 4mm, 30m IR Range, Smart Features Set, 120dB WDR, 3D-DNR, BLC, ROI, True Day/Night with ICR, IP67 Weatherproof, PoE(802.3af) and 12 VDC.
Hikvision 1043 4 MP BULLET IP
Resolution
4MP (2560 Ă— 1440)
IR Range
Up to 30m with EXIR 2.0 Technology
Frame Rate
20fps (2560 Ă— 1440)
25fps (2304 Ă— 1296, 1920 Ă— 1080, 1280 Ă— 720)
Smart Features
120dB WDR, 3D DNR, BLC, ROI
Alarms Trigger
Motion detection, video tampering alarm, illegal login
General Function
Motion Detection, Privacy Mask
Video Compression
Main stream: H.265/H.264
Sub stream: H.265/H.264/MJPEG
Protection Level
IP67 Weatherproof
| Camera | |
| Image Sensor | 1/3″ progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @(F1.2, AGC ON), 0.028 Lux @ (F2.0, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100, 000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Auto-Iris | No |
| Day &Night | IR cut filter |
| DNR (Digital Noise Reduction) | 3D DNR |
| WDR (Wide Dynamic Range) | 120 dB |
| Angle Adjustment (Bracket) | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 180°, rotation: 0° to 360° |
| Lens | |
| Focal Length | 4 mm |
| Aperture | F2.0 |
| Focus | No |
| FOV | 4 mm, horizontal FOV 77°, vertical FOV 42°, diagonal FOV 88° |
| Lens Mount | M12 |
| IR | |
| IR Range | Up to 30 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Compression Standard | |
| Video Compression | Main  stream: ÂÂÂH.265 / H.264
Sub stream: H.265 / H.264 / MJPEG |
| H.264 Type | Baseline Profile / Main Profile / High Profile |
| H.264+ | Main stream supports |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.265+ | Main stream supports |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Smart Feature-set | |
| Region of Interest | 1 fixed region for main stream and sub-stream |
| Image | |
| Max. Resolution | 2560 Ă— 1440 |
| Main Stream Max. Frame Rate | 50Hz: 20fps (2560 Ă— 1440), 25fps (2304 Ă— 1296, 1920 Ă— 1080, 1280 Ă— 720)
60Hz: 20fps (2560 Ă— 1440), 30fps (2304 Ă— 1296, 1920 Ă— 1080, 1280 Ă— 720) |
| Sub-stream Max. Frame Rate | 50Hz: 25fps (640 Ă— 480, 640 Ă— 360, 320 Ă— 240)
60Hz: 30fps (640 Ă— 480, 640 Ă— 360, 320 Ă— 240) |
| Image Enhancement | BLC, 3D DNR |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Auto, scheduled |
| Network | |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering alarm, illegal login |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6 UDP, Bonjour |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Firmware Version | 5.5.3 |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| User/Host | Up to 32 users
3 levels: Administrator, Operator, and User |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, iVMS-5200 |
| Web Browser | IE8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+ |
| Interface | |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| General | |
| Operating Conditions | -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F), humidity: 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, 5.5 mm coaxial power plug PoE (802.3af, class 3) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.4 A, Max: 5 W
PoE: (802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.13 A, Max: 7 W |
| Protection Level | IP67
TVS 2000V lightning protection, surge protection and voltage transient protection |
| Material | Metal & Plastic |
| Dimensions | Camera: Ă˜ 70 mm Ă— 172.7mm (2.7″ Ă— 6.8″)
With package: 216 mm Ă— 121 mm Ă— 118 mm (8.5″ Ă— 4.8″ Ă— 4.6″) |
| Weight | Camera: approx. 280 g (0.62 lb.)
With package: approx.: 530 g (1.17 lb.) |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Hikvision 16DOT-ITPFS 2 MP Audio Bullet Camera
Hikvision 16HOT-ITPF 5MP Bullet Camera
Hikvision 70DFOT-PF 2MP Color Dome
Hikvision 76DOT-EXIPF 2 MP Dome Camera
Hikvision DS-2CE10KF0T-PFS IP Camera
3K ColorVu Audio Fixed Mini Bullet Camera
- High quality imaging with 3K, 2960 Ă— 1665 resolution
- 24/7 color imaging with F1.0 aperture
- 2.8 mm and 3.6 mm fixed focal lens
- Up to 20 m white light distance for bright night imaging
- One port for four switchable signals (TVI/AHD/CVI/CVBS)
- Water and dust resistant (IP67)
- High quality audio with audio over coaxial cable, built-in mic

Reviews
There are no reviews yet.